Vyberte stránku

Aktuality

Deutsche Patchworktage Dinkelsbühl 19.-21.5.2023

Profilová galerie zahrne ukázky mých hlavních kolekcí posledních 10 let: Fragmenty, Červená, Mříže a Rez. Novinkou budou quilty s Preciosa kameny a inovované a doplněné quilty vytvořené mimo hlavní série.
My last ten years of quilting will be represented in a profile gallery showing samples of Fragments, Red, Bars and Rust. New are the 2023 quilts based on Preciosa sparkling stones as well as few newly designed, resized and reshaped works created out of three main series. 

15. PPM Brno Quilt Show 21.-23.4.2023

V rámci projektu AQH Kameny s kamínky Preciosa vystavím několik nových quiltů formátu 40 x 90 cm.
Following the rules of AQH project Stones with Preciosa Stones I wll presend a few new quilts sized 40 x 90 cm

 

Czech Contemporary Quilt in New York, 30.6.- 2.9. 2022

Triptych ze 3 kusů mé kolekce Rez bude vystaven v čele výstavní síně Českého centra v New Yorku v rámci kolekce českých moderních quiltů. Jako kurátorka této výstavy odkazuji i na celkový koncept: Czech Contemporary Quilt / Czech Center – New York (czechcentres.cz)

A three piece installation composed of my 3 Rust Collection quilts will be part of the Czech Contemporary Quilt shown in Czech Centre in New York. Being the curator of the exhibition, I suggest to reed about the concept at: Czech Contemporary Quilt / Czech Center – New York (czechcentres.cz)

14. PPM Brno Quilt Show 22.-24.4.2022

PPM pokračuje a jsem velmi ráda, že pro obnovený 14. ročník mohu spolu s Irenou Zemanovou představit kolekci quiltů V rámu = umění? Zamyslete se spolu s námi, zda zarámováním textilní volně visící práce se z ní automaticky stane „umělečtější“ textilní obraz. Dvojice podobných quiltů (materiálem i námětem) proto nabídneme jednou v rámu a jednou bez něj.

PPM goes on! I am very happy that my colleague Irena Zemanova and me can invite you to the postoponed premiere of our gallery In Frame = Art? Together with us give it some thought and decide, whether by framing a loose hanging textile piece you get automatically one, that is „more artistic“ just because it was framed. Therefore we offer two similar quilts (material and theme), one with and the aother without a frame.